אקזיט לקיבוץ דליה שמוכר חלק ממניות ארד ב-156 מיליון ש”ח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin

אקזיט לחברי קיבוץ דליה שהחזיקו כ-27% ממניות החברה. מעתה מחזיק הקיבוץ 15% מהמניות ומאבד מכוחו בדיקרטוריון

ארד, דליה, מדי מים
תמונה 1: מבנה הנהלת ארד בקיבוץ דליה

לאחר פרסום הדוח הרבעוני הראשון, ב-31/5/2020, דיווחה ארד על מכירת 11.8% ממניותיה שהוחזקו על ידי קיבוץ דליה, למספר גופים מוסדיים. העסקה הכניסה לקופת הקיבוץ כ-156 מיליון ש”ח שלפי פרסומים ישמשו בעיקר להבטחת הפנסיה של ותיקי הקיבוץ. לאחר שינוי זה, בעל המניות הגדול בחברה יהיה קיבוץ רמות מנשה, שעד למכירה החזיקו בבעלות השווה לבעלות קיבוץ דליה בחברה (כ-27%). קיבוץ דליה יחזיק מעתה כ-15% ממניות החברה.

ארד בע”מ, נוסדה ב-1941 בקיבוץ דליה בו היא נמצאת עד היום. החל משנת 2004 הפכה החברה לציבורית והיא נסחרת בבורסה בתל-אביב. בשנת 2007 חל שינוי במבנה האחזקות כאשר 15.5% ממניותה נרכשו ע”י קרן ההשקעות “מיילסטון”. החברה הראתה צמיחה גדולה בשנתיים האחרונות והדבר בא לידיי ביטוי בשווי המניה. ב-2018 עלתה המנייה בכ-12% ואילו ב-2019 חלה עליה חדה של כ-52%. תוצאות הרבעון הראשון של החברה מצביעות על עליה בהכנסות שהגיעו לכ-62 מיליון ש”ח, לעומת 55 מיליון ברבעון המקביל ב-2018. למרות העליה בהכנסות, הדבר לא תורגם לעליה ברווח הנקי שעמד על 4.2 מיליון ש”ח לעומת כ-5 מיליון ש”ח ב-2018.

מדי מים, ארד

ארד מתמחה בייצור מדי מים מכניים ואולטרסוניים לשווקים וליישומים שונים. “אנחנו היחידים שמפתחים ומייצרים את כל מד המים בישראל, ביקנעם יש מרכז פיתוח גדול וכאן בדליה אנחנו מייצרים” מספר בועז מיזלר, טכנולוג הפלסטיקה וחומר הגלם הראשי של החברה. בתחילת דרכה של החברה מדי המים היו עשויים כולם ממתכת אך עם השנים נדרשה החברה לשנות כיוון טכנולוגי ולהתאים עצמה לשיטת ייצור אחרת – הזרקת פלסטיק. לפני כ-40 שנים נקנתה התבנית הראשונה ומאז החל המעבר להזרקה תוך יציאה מתחום הייצור המסורתי. מעבר זה אינו פשוט ולעיתים יכול אף למוטט חברה, אך במקרה זה החברה רק צמחה והתפתחה מהשינוי שאימצה בצורה מלאה.

מפעל הפלסטיק והתבניות בדליה מהווה את זרוע הייצור העיקרית לקבוצה כולה ובמידת הצורך, נעזרים גם בקבלני משנה. המפעל מחזיק גם במחלקת תבניות גדולה ומצויידת היטב, מחרטות וכרסומות CNC, ציוד ארוזיה וחמישה מבלטנים כאשר בכל שנה מתווספות כ-100 תבניות חדשות.

כיום ממוצבת החברה כמובילה בשוק הישראלי אך לא רק. 80% ממוצריה מיועדים לייצוא ומביאים אותה להיות היצרן השישי או השביעי בגודלו בעולם. המחסור הגובר במים, והצורך במדידה מדוייקת, תומכים בצמיחת השוק ובעליה הולכת וגוברת למוצרים. מוצרי החברה מופצים ליותר מ-60 מדינות ברחבי העולם תוך עמידה בתקני איכות בינלאומיים.

ארד בע”מ מהווה חלק מקבוצת ארד ומשמשת כזרוע היצור לחברות הבנות של הקבוצה בארה”ב, מקסיקו, ספרד וסין המתמקדים בהרכבה והפצה. בתחילת אוקטובר 2018 נקנתה השליטה בחברה נוספת, Watertech SpA האיטלקית במטרה לחזק את הפעילות באירופה וכן בקולומביה שם פעילה החברה.

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin