איך אפשר להרחיק את מיקי מאוס?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin

מכרסמים אשר בוחרים בכבלים או צנרת פלסטית לארוחת הצהריים שלהם יכולים לגרום נזקים משמעותיים עד כדי סכנה להתלקחויות או פיצוצים. פתרון יעיל ואפקטיבי לאורך זמן, מבטיח הגנה מפני מזיקים אלו

מכרסמים כגון עכברים וחולדות נפוצים, לצערנו, במפעלים, בתי מלאכה, מחסנים, אתרי בנייה ולפעמים גם בבתים שלנו. הם אמנם לא מסוכנים לכשעצמם, אך הם נוטים להסב נזקים רבים לתשתיות, ובעיקר לסוגי כבלים שונים המצופים בשכבת בידוד פלסטית, צנרת ורכיבים פלסטיים שונים. אמנם בעינינו פלסטיק אינו נחשב למעדן, אך מסתבר כי המכרסמים מוצאים את הפולימרים התרמופלסטיים, ובעיקר אלו המכילים מרככים (דוגמת PVC) כטעימים במיוחד ונוטים לכרסמם. כך, נשקפת סכנה אמיתית לכבלי חשמל בבתים ובכלי רכב היכולים לגרום להשבתתם, לחלקי צנרת שונים והסיכון לדליפות והתחשמלויות עולה משמעותית.  

כיצד ניתן להרחיק את המכרסמים? 

האמצעים להרחקת המכרסמים מוגבלים מסיבות שונות. ישנם מכשירים  אולטרסוניים, המפעילים גלים הדוחים את המכרסמים מהאזור. החיסרון הוא שמדובר במערכת יקרה ומוגבלת מבחינת מרחק, ואם יש שטח גדול שצריך להגן עליו, צריך לקנות מערכות רבות. אפשרות נוספת היא שימוש בתרסיסים או אמולסיות שונות אשר ניתן לרססם על הכבלים, אשר מכילים חומרי הדברה שונים הדוחים מכרסמים. החיסרון הוא בכך שפעולתם של תרסיסים אלו פגה לאחר כמה חודשים ויש לרססם מחדש לחידוש הפעולה. כמו כן, היות ומדובר בחומרים רעילים, עולה שאלת בטיחות השימוש בהם בעיקר בבתים פרטיים או בנוכחות קבועה של אנשים. חומרים אלו בד"כ לא נועדו לעבוד בטמפרטורות גבוהות מדי, כך שאם מדובר בהגנה על כבלים העוברים דרך מקומות חמים, לא ניתן להשתמש בפתרון זה. חלק מיצרני הכבלים נוטים להוסיף חלקי מתכת לציפוי המבודד, או מחזקים את הפלסטיק ע"י סיבים שונים, אולם גם פתרון זה הוא יקר ומגביל. 

פתרון מבית Symphony 

חברת Symphony הבריטית מספקת פתרון לבעיה: תרכיז דוחה מכרסמים, אשר ניתן לשילוב במהלך הייצור של הכבלים המבודדים. התרכיז חסר צבע, יציב תרמית עד 200 מעלות צלסיוס והרכיבים הפעילים אינם נוטים לבצע מיגרציה מחוץ למטריצת הפולימר. לתרכיז יש ריח כימי קל, אשר יכול להיות מורגש בזמן הייצור. מינון תרכיז נמוך, 1% בד"כ או עד 3% במקרים מיוחדים והוא בטוח לשימוש ואינו רעיל גם בסמיכות לבני אדם וחיות הבית. אורך החיים של התרכיז ארוך במיוחד ויכול להגיע ל-30-15 שנים. נוכחות התרכיז במוצר הפלסטי גורמת למכרסמים לחוש טעם מר במיוחד אם יחליטו לנסות לכרסם את ציפוי הכבל ובנוסף הוא יגרום לגירוי חזק בעור, אשר ידחה את המכרסמים מלהמשיך וללעוס את הכבלים. 

למידע נוסף:  

אקו & קליןאלי עמיר, 050-303-9426, [email protected] ,www.ekopico.com   

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin