שמים גז בכפרית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin

חברת כפרית מיישרת קו עם מגמת הקיימות בארץ ובעולם, ועוברת לחשמל המופק מגז טבעי של חברת זוקו. תחנה להפקת החשמל תוקם בצמוד למפעל ותאפשר חיסכון משמעותי בהוצאות האנרגיה.

בתמונה מימין לשמאל: רז דיאור, מנהל העסקים של קיבוץ כפר עזה, מודי פרוס, סמנכ”ל כספים כפרית.

חברת כפרית תעבור לעבודה עם חשמל המופק מגז טבעי. זאת במקום חשמל מחברת החשמל, כפי שהיה בשימוש עד כה. החברה חתמה על הסכם עם עם חברות זוקו ותיה – דוראל לרכישת החשמל אותו היא תייצר בעזרת מתקן שיוקם בצמוד למפעל ותבוסס על מנועי קטרפילר. בחברה משערים שעד שנתיים מרגע החתימה, שהייתה ביום ראשון ה-30.08.2020, יסתיים הפרוייקט והחשמל יחל לזרום.

כפרית היא מהראשונות בארץ לעשות את הצעד לכיוון השימוש באנרגיה המופקת מגז. המהלך יאפשר לחברה חסכון משמעותי בעלויות האנרגיה. בשעות העומס תשתמש החברה בחשמל המופק מהגז ואילו בשעות השפל יימשך השימוש בחשמל מחברת החשמל. המתקן החדש להפקת החשמל אינו מזהם ולא יצריך הקמה של תשתיות במפעל עצמו, אלא יתחבר אל התשתיות הקיימות. תוקף ההסכם שנחתם הוא ל-25 שנים כאשר כפרית תהיה היחידה שתנצל את החשמל שיופק במתקן.

ישראל עוברת לגז טבעי

משרד האנרגיה מקדם פרויקטים למעבר לשימוש בחשמל המופק מגז טבעי. גילוי מצבורי הגז המשמעותיים בארץ לפני כעשור, דחפו את הקמתן של תחנות כוח פרטיות להפקת חשמל באמצעות גז טבעי וכמו כן בנייה של קווי חלוקה לכל אורך הארץ שישמשו לתחנות עתידיות. תחנות אלו יכולות לספק לא רק חשמל אלא גם קיטור ומי קירור – הכל באותה עלות אנרגטית.

עבור פרויקט הקמת המתקן לייצור חשמל מבוסס גז טבעי זכתה כפרית במענק מהמדינה, אותו תחלוק עם החברה האמונה על בנייתו והפעלתו. “זהו ייעודה של אסדת הגז ‘תמר’, לספק גז לכל הארץ שבאמצעותו המדינה תפחית את הפקת החשמל המזהמת של חברת החשמל”, אומר סמנכ”ל הכספים של כפרית מודי פרוס, “הכל נעשה כמובן בתיאום עם חברת החשמל”.

יתרונות עיקריים להפקת חשמל מגז טבעי

להפקת חשמל מגז יתרונות בהשוואה לפתרונות ממקורות מתכלים. ראשית, קיים יתרון כלכלי מכיוון שמחיר הגז הטבעי זול יותר בהשוואה למחירי הדלק. לא פחות חשוב מכך הוא היתרון הסביבתי, תהליך ההפקה נקי יותר ופולט פחות מזהמים וגזי חממה, והוא בעל נצילות גבוהה (נצילות החומר הראשוני כ-90%, לעומת 35% בייצור ממקור פיחמי).

כפרית תשמח לתמוך בחברות נוספות בתעשייה השוקלות לבצע תהליך דומה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin