תהליך אקסטרוזיה יציב ואיכותי עם Dynisco

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin

על ידי שימוש באלגוריתם מתקדם ובחיישנים מדויקים, משדרי הלחץ מסדרת SPX-T מפצים על תנודתיות של הטמפרטורה בתהליך ועוזרים לשמור על תנאים יציבים ואיכות ייצור אחידה

תמונה 1: משדרי הלחץ החכמים מסדרת SPX-T, של Dynisco.

תנודות הטמפרטורה המתרחשות בתהליכי האקסטרוזיה, עלולות לגרום להשבתה של הקו ולפגוע בתפוקה. על מנת ללמוד על שמירה על תהליך יציב נעזרנו ב-Dynisco. במהלך 60 שנות פעילותה, פיתחה החברה חלק מפתרונות המדידה החדשניים ביותר לתהליכי העיבוד והבקרה של מוצרי פלסטיק.

קצת היסטוריה – מתמר לחץ קפילרי

לפני 50 שנה הוציאה החברה את מתמר לחץ ההיתך הקפילרי הראשון לשוק. הטכנולוגיה הוכחה כיציבה ומדויקת במיוחד בעבודה בלחצים גבוהים וטמפ’ גבוהות. אולם, תנודתיות בטמפרטורות עדיין קיימות, במיוחד בזמני התחלת הייצור. תנודתיות זו יכולה לגרום לשינויי תפוקה גדולים. לאחר התקנת גששי הלחץ בתהליך צריכים מתמרי הלחץ כיול ואיפוס מחדש בטמפרטורת תהליך יציבה. אם הטמפרטורה משתנה במהלך הייצור או מתרחש איפוס לחץ בתחילת העבודה, יש צורך בכיולם מחדש. מצב זה מהווה אתגר לא קטן בייצור בעל תנודתיות גבוהה.

שמירה על טמפרטורה יציבה

הפתרון לסוגיה זו הוא משדרי הלחץ החכמים מסדרת SPX-T. המשדרים מפצים על השונות בטמפרטורה באמצעות אלגוריתם חכם שמיישר תנודתיות שנגרמת מהשפעות תהליכיות על החיישן. שילוב של פיצוי טמפרטורות ושימוש באלגוריתם מפחית את התנודתיות בטמפרטורה בכ-80% (תמונה 1). “הפתרונות שלנו חדשניים ומותאמים במיוחד לסביבה התובענית של תהליכי עיבוד פלסטיק”, אומר כריסטיאן פרוטרי, מנהל מכירות ב-Dynisco. “אנחנו מגייסים מצוינות הנדסית המושתתת על המומחיות והניסיון שצברנו. אם אי פעם חוויתם בעיות הנובעות מתנודות טמפרטורה, זה הפתרון האידיאלי בשבילכם”, הוא מוסיף. המשדרים משולבים עם חיישני טמפרטורה מדויקים במיוחד (RTD) המשפרים את דיוק המדידה בכ-60% בהשוואה לחיישנים אחרים.

איך זה עובד?

משדרי הלחץ מנטרים בצורה מדויקת את הלחץ והטמפרטורה בתהליך. האלגוריתם מזהה חריגות בלחץ ושולח פקודה שמיישרת תנודתיות. סדרת ה-SPX-T מספקת משדרים למגוון רחב של טווחי לחץ, עם דיוק מדידה ברמה של %+/-0.15. המשדרים מותקנים לפני ראש האקסטרודר, ומצוידים בתקשורת לביצוע הגדרות מרחוק.

הידעת? על תופעת שבר היתך ונוזל ניוטוני

אחת מהנחות הבסיס הנפוצות בניתוח ריאולוגי, במיוחד בזרימת התך פולימרי במכשיר ריאומטר קפילרי, היא מצב ‘גבול ללא החלקה’. ההנחה אומרת, שבגבול ההחלקה, למשל בדופן הפיה של הריאומטר, ההתך אינו זורם (מהירות אפס). אולם, בשונה מנוזלים ניוטוניים, התך פולימרי, במיוחד עם משקל מולקולרי גבוה, עלול להחליק על פני הדופן כאשר מתח הגזירה עובר את הערך הקריטי.

תופעה בלתי רצויה זו, עלולה לייצר עיוותים בפני השטח של המוצר כגון אבדן ברק, shark skin, שבר התך, ולהשפיע על קצב הייצור. היא גם זו האחראית, לעיתים, לחוסר ההתאמה של נתונים ריאולוגיים המתקבלים מדיזות שונות בגיאומטריות שונות. ניתן לתקן את הנתונים הללו על ידי חישוב מהירות ההחלקה בדופן בעת הבדיקה. הבנת התופעה חשובה במיוחד בהזרקת מיקרו, שכן היא משמעותית יותר בערוצי זרימה קטנים.

בתמונה: פילמנט שיוצר באקסטרוזיה בעל פני שטח חלקים ומבריקים (משמאל) ועיוותים שונים כתוצאה מהחלקה הולכת וגוברת בדופן הקנה (מימין).

 

למידע נוסף:

א.א. נייגר, 04-629-1860/1, [email protected]

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin