פתרונות Symphony לתחומי הבריאות

טכנולוגיית החברה האנגלית, d2p, מגוונת: החל ממניעה של גדילת מזהמים על משטחי פלסטיק, דחיית מכרסמים וחרקים מפיצי מחלות ומניעת ביופילם ונזקים בצנרת ובמכלי מים, כולל לשתייה

לפלסטיק תפקיד משמעותי בכל פן בחיינו. אולם בשימוש בו יש להבטיח כי אנחנו פועלים בצורה נכונה ושומרים על בריאותנו. פתרונות שכאלו בתחום הבריאות כוללים תוספים נגד התפתחות זיהומים על גבי משטחי פלסטיק, תוספים נגד מכרסמים, נוגדי חרקים הגורמים לפגיעה פיסית במוצר ונושאים בעצמם מחלות, ותוספים המונעים התפתחות ביופילם במערכות רטובות. נזכיר כאן פתרונות של חברת Symphony האנגלית בתחום.

טכנולוגיה אנטיבקטריאלית d2p

הידעת שעיטוש בודד יכול לפזר חיידקים ווירוסים עד למרחק של 2 מטרים? אלו יכולים לחיות על משטחים במשך שעות עד ימים ולהוות סכנה. סדרת d2p 97000 של Symphony מתאימה למגוון רחב של משטחים מפלסטיק, לטקס, גומי, ניטריל, סיליקון, צבע ודיו. ניתן להוסיפה למוצרי פלסטיק בתחום המדיקל כדוגמת מזרקים, שקיות IV וציוד מגן אישי כגון חלוקים, כפפות ומסיכות פנים. בנוסף, השימוש מתאים גם למשטחים בחללים ציבוריים: ידיות של דלתות, מעקים וכפתורים. אנו נוגעים בהם ביום יום והם עלולים להוות מוקד הדבקה. מרגע שילוב תוסף אנטיבקטריאלי לתוך הפלסטיק, ההגנה תימשך לכל אורך חיי המוצר (התוספים אינם מתמוססים במים). 

החומר הפעיל בתוסף אינו מבוסס על כסף אלא על חומר אורגני. הוא נבדק בהתאם לתקנים הסטנדרטיים נגד חיידקים, פטריות, שמרים, עובשים ואצות. תוצאות בדיקה עצמאית, שבוצעה על פי ISO 21702-19 מצאו הפחתת וירוסים של 99.9% תוך שעה אחת בלבד.

ביולי השנה קיבלה Symphony אישור מה-FDA לשימוש בטכנולוגיית d2p במוצרים הבאים במגע עם מזון. הטכנולוגיה מעכבת את צמיחת החיידקים וניתן לשלב אותה באריזות לחם, במכלי מזון, בקרשי חיתוך ועוד. שימושים נוספים בתחום הרפואה וההיגיינה כוללים כיסויי מזרנים, ציוד מגן, מסכות פנים, רשתות לשיער, כובעים וכפפות. 

דחיית מכרסמים הגורמים לנזק תברואתי ולשריפות

תחום פעילות נוסף של תוספי d2p הוא דחיית מכרסמים על ידי תוספים לפלסטיק. נזק המכרסמים הוא לא רק מטרד. ההערכה היא כי כרסום כבלים חשמליים הוא הגורם של כ-20% מהשריפות מדי שנה בארצות הברית בלבד. גם אוסטרליה סבלה השנה ממגפת עכברים הרסנית במיוחד שגרמה לנזק של מיליוני דולרים לחקלאים, משקי בית וכלי רכב. 

טכנולוגיה הדוחה חרקים

מחלות מסוכנות רבות מופצות על ידי חרקים (מלריה, דנגי ונגיף זיקה). חרקים עלולים אף לכרסם ולפגוע במוצר עצמו, בעיקר כאשר הוא דק דופן. טכנולוגיית d2p מרחיקה את החרקים על ידי הטמעת דוחה החרקים בתוך הפלסטיק. התוסף אינו מרוסס או צבוע על פני השטח, הוא איננו מתמוסס במים ולכן נשאר יעיל נגד חרקים למשך כל חיי המוצר. החומר מתאים למגוון יישומים במוצרי פלסטיק קשיחים או גמישים. הוא ניתן לשימוש ברשתות נגד יתושים, משטחים ודלפקים, משטחי קיר, חלונות, תקרות ורצפות. אחד מלקוחות החברה בישראל שילב את הטכנולוגיה בהצלחה בצינורות השקיה בטפטוף על מנת למנוע מחרקים לנקב את הצינורות, וכך לשמר את המים ולחסוך בכסף ובזמן הכרוך בהחלפת ותיקון צינורות פגומיםכמו כן ישנם יישומים מסחריים רבים למוצר במכלי מים לשתייה.

צינורות ומכלי מים אנטיבקטריאלים

צינורות פלסטיק הם עמוד השדרה של מערכות חלוקת המים, אך עם הזמן, כל צינור מים וכל מיכל מזדהמים במאות מינים של חיידקים, פטריות ואצות, הידועים בכינוי ביופילם. התפתחות זאת של מיקרואורגניזם בתוך צינורות חלוקת מי שתייה ומכלים עלולה לגרום למגוון של תופעות לא רצויות. גדילה של מיקרואורגניזמים פתוגניים מביא להימצאות רעלנים, שינויים בצבע, ריח, טעם ועכירות. במקרים קיצוניים יכולה אף להיגרם חסימה של קוטר הצינור כולו. תוספי d2p משמשים בהגנה על צינורות, מי שתייה ומכלים מפלסטיק מפני התפתחות והצטברות של ביופילם שכזה.  

למידע נוסף,
EKO&CLEAN, אלי עמיר,
050-303-9426
[email protected], www.ekopico.com