שאלות ותשובות בהשתתפות מנכ”ל ARBURG – מר גרהרד בום (Gerhard Böhm)

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin

מנכ”ל ARBURG השתתף במהלך יום העיון בחברת SU-PAD, בפאנל שאלות ותשובות שהתקיים יחד עם קהל המבקרים באירוע. השאלות והתשובות מהפאנל, יחד עם ראיון מיוחד שקיימנו במגזין PlasticTime לרגל ביקורו, מובאים כאן ומספקים הצצה מבחוץ על התעשייה הישראלית ועתיד עולם ההזרקה.

רקטות מהדרום, איומים מהצפון וטרפת בחירות אחת גדולה, למה להגיע לישראל דווקא עכשיו?

“התשובה מורכבת מכמה סיבות. ראשית, ישראל מדינה חשובה לנו. יש כאן טכנולוגיות מתקדמות ושותפות ארוכת שנים ומוצלחת עם SU-PAD הישראלית. הביקור הקודם של הנהלת ARBURG היה לפני זמן רב (10.5 שנים) והגיע הזמן לביקור נוסף”.

לאחר ביקור במיטב התעשיות בישראל, לאורכה ולרוחבה, מה הרושם שקיבלת מהתעשייה המקומית?

“התעשייה המקומית מחזיקה בסטנדרטים גבוהים. ביקרנו לקוחות בתחום הרפואי המציגים ערכי יעילות עבודה, מעקב אחר חלקים ואוטומציה כמו מקביליהם האירופאיים. השאלות שנשאלנו, והנושאים שעומדים לסדר היום הן אותן שאלות כמו בכל העולם המפותח. עיקרן, איך ניתן להשתפר ע”י הידע הדיגיטלי הנצבר”.

ARBURG, SU-PAD, זיו שדה, פיני שדה, פנחס שדה
פאנל שאלות ותשובות – עם פיני שדה, מנכ”ל SU-PAD, גרהרד בום, מנכ”ל ARBURG. מנחה, זיו שדה, סמנכ”ל שיווק SU-PAD.

כיצד נתפסת התעשייה הישראלית בעולם?

“אני יכול לענות מה הרושם שלנו מהתעשייה”, עונה בוהם, “אך פחות כיצד היא נתפסת בעניי אחרים”. לשמחתו ולשמחתנו, נחלץ זיו שדה, סמנכ”ל השיווק ב-SU-PAD לעזרה ומשלים את התשובה: “התוצאות מדברות בעד עצמן, רבל מובילה עולמית בשסתומים לרכב, אלכם, 3BY ותב-מדיקל בתעשייה הרפואית, סודהסטרים במשקאות המוגזים, נטפים בהשקייה ופלסאון בצנרת תשתית ופתרונות לחלל האמבטיה. המשותף לכל החברות האלו הוא שהן עובדות עם מכונות איכותיות, לרוב אירופאיות המאפשרות להן לשמור על מקומן”.

הערכות גסות מצביעות על כך שנתח השוק של מכונות ההזרקה של ARBURG בישראל עומד על כ-35%. האם גם במדינות אחרות מפגינה ARBURG נתח שוק דומה?

“בגרמניה אנחנו נחשבים מובילי שוק כאשר 50% מהמכונות הן מתוצרתנו. גם בשאר מדינות אירופה אנחנו מפגינים נוכחות טובה עם כ-30% מהשוק. כמובן שהדבר תלוי בפילוח, אם מסתכלים על מכונות בכוח נעילה גבוה האחוזים יורדים מכיוון שאנו מספקים מכונות אלו רק שנים מועטות”.

השוק הסיני מתפתח והתחרות מחריפה, כיצד הדבר משפיע עליכם ב-ARBURG?

“חשוב להבין כי הדרישה למכונות הזרקה בתוך סין עצמה גדולה ושוק ייצור המכונות המקומיות משגשג. המספרים המדויקים לא ידועים אך ההערכה היא כי מדובר על 40,000-60,000 מכונות בשנה, נתון העולה על כל הצריכה של מדינות העולם גם יחד. מכונות אלו לרוב פשוטות ומוגבלות בהתאמתן האישית ללקוח. לאחרונה אנחנו רואים האטה בצמיחה. הסיבה אינה כי מייצרים פחות פלסטיק בסין אלא כי גם שם, מתגברת הדרישה לאיכות גבוהה. שכר התעסוקה מאמיר בכל שנה ב-7%-8% ויש חשיבות לאיכות, דיגיטליזציה והפחתת התלות בכוח אדם.

אנחנו מציעים גמישות רבה באפיון המכונה כך שהתאמה לכל לקוח תהיה מקסימלית. הדבר מוסיף מורכבות לתהליך הייצור ולכן חשוב לנו שכולו יהיה תחת קורת גג אחת בצורה מרוכזת. אנחנו משקיעים מאמצים להיות בחזית הטכנולוגיה, לא מתפשרים על איכות ורואים שהביקוש בשוק לסטנדרטים שלנו הולך ועולה גם באסיה עצמה”.

סדנאות ייצור התבניות בישראל נעלמו כמעט לחלוטין מהנוף, כאשר רוב הייצור עבר למזרח. מה ההבדל בין התחומים וכיצד נערכים לכך ב-ARBURG?

“להבדיל מתבנית, אנחנו לא מציעים רק ברזלים אלא פתרון מלא. מערכת היחסים איתנו לא נגמרת לאחר הרכישה והיא ממשיכה שנים רבות אחריה, תוך מתן שירות, עדכוני מכונה, חלקי חילוף, הדרכות ותמיכה”.

קבלנות משנה קיימת בישראל לא מעט. האם לאופן עבודה זה יש עתיד בטווח הרחוק או שחברה צריכה לפתח קו מוצרים ייחודי משלה?

“בהחלט יש מקום לקבלנות משנה אבל גם כאן חייבים להתמקצע, לשמור על נישה טכנולוגית וייחודיות. המאבק בשוק לא יכול להתבצע רק על מחיר אלא על איכות. המומחיות הזו, היא שתאפשר לקבלני משנה להמשיך להתפתח ולגדול”.

מתוך ראיה רחבה של עשרות שנים בתעשייה, האם ניתן להצביע על מגמות הן עולמיות והן בישראל בהקשר של כניסה לטכנולוגיות חדשות?

לשאלה זו עונה דודי כהן, מנכ”ל SU-PAD – “בעבר נוהלו החברות על ידי אנשי טכנולוגיה ועבורם היה הרבה יותר טבעי לאמץ טכנולוגיות חדשות. כיום, החברות גדלו, הפכו לגלובליות, וקבלת ההחלטה מתקבלת בעיקר אצל אנשי הרכש והפיננסים. בעלי תפקידים אלו נוקטים בזהירות רבה יותר מבעבר באימוץ טכנולוגיות חדשות. אולם מנגד, אלו שלא מהססים וממשיכים קדימה, ויש לא מעט כאלו בישראל, מובילים את השוק בארץ ואף בעולם”.

את דבריו משלים מר בום, “חברות שלא חותרות לעבודה בשיא היעילות לא יוכלו לשרוד בסופו של יום. כשבאים לרכוש מכונה חדשה יש לבדוק מהן השלכות הייצור המקיפות. מהנדסי החברות יכולים לבצע את העבודות במכונות שונות אולם יש לשים לב להשפעות חשובות נוספות כגון יעילות, טיפולי תחזוקה, תקלות ואיכות. להן לא מוצמדות תג מחיר ברור ואנשי הרכש לא תמיד לוקחים אותם בחשבון בקניית מכונה”.

אילו מגמות ניתן לזהות כיום בעולם הפלסטיק?

“התחלנו את הדרך עם מכונות הידראוליות. מאז נכנסו החשמליות וכיום הם תופסות כ-50% מהייצור שלנו. אנחנו מאמינים שהעלייה בדרישה תמשיך, למרות שבארה”ב אנחנו רואים מגמה הפוכה. מגמות נוספות בתעשייה, הן הורדה בצריכת האנרגיה של המכונה ועליה בדרישה לכוח נעילה חזק. גם אנחנו מגיבים למגמה זו וכבר למעלה משנתיים יש לנו את המכונה ההיברידית 650 טון שעובדת בצורה מצוינת. מגמה נוספת היא כמובן העלייה ברמת האוטומציה. לא מדובר רק באוטומציה של מכונה אלא גם בציוד הנלווה והקישוריות ביניהם”.

פיני שדה, מנכ”ל SU-PAD, ממשיך ומוסיף, “דווקא בשוק הישראלי אנחנו רואים האטה בדרישה למכונות החשמליות. המצב נכון גם ביפן עם חזרה למכונות הידראוליות. עם ההתפתחות במנועי הסרבו, צריכת האנרגיה של מכונות הידראוליות השתפרה פלאים וההוצאה על אנרגיה מתקרבת למכונה היברידית או חשמלית. גם התחזוקה היקרה של המכונה החשמלית לא פועלת לטובתה”.

מה העמדה של ARBURG ביחס למגמת הקיימות שצוברת תאוצה?

“קיימות (Sustainability) הייתה מאז ומעולם נושא חשוב לחברה. ייצור המכונות שלנו ירוק ככול הניתן. אנחנו משתמשים באנרגיה מתחדשת, הן סולרית והן תרמית וטביעת הרגל הפחמנית שלנו נמוכה. הרצון לשלב יותר ויותר חומרים ממוחזרים בייצור, שאינם אחידים בתכונותיהם ובניקיונם, מצריך אותנו להתאים את המכונות כך שיפגינו גמישות ייצורית. הבעיה העולמית אינה הפלסטיק שאינרטי לסביבה ואינו מזיק. הבעיה האמיתית היא התנהגות האדם והאחריות שאנחנו לוקחים על הטיפול בפסולת”.

בהמשך לדבריו בום, מוסיף פיני שדה, מנכ”ל SU-PAD:  “העולם התפתח לשימוש בפלסטיק בתחומים רבים כל כך, התועלות מכך עצומות ואף אחד לא יחזור אחורה למתכת וזכוכית. הכדור נמצא בעיקר אצל יצרני חומרי הגלם – ליצור חומרים עם השפעה סביבתית נמוכה”.

כיצד טכנולוגיית ההדפסה בתלת ממד משפיעה או עתידה להשפיע על עולם ההזרקה?

“כאשר הוצאנו לשוק את ה-Freeformer, הפתרון שלנו להדפסת תלת ממד, האמנו שהוא מתאים להשלמת סל היכולות של חברות הזרקה. אולם למעשה, אנחנו עוד רחוקים ממצב זה. ניתן לראות את המדפסות בפיתוח אך לרוב לא בעבודה תעשייתית לצד מכונות הזרקה. היישומים כיום נישתיים, בעבודה ליישומים רפואיים או עם חומרים מיוחדים כאשר נפח הייצור אינו גדול”.

זיו שדה, סמנכ”ל השיווק SU-PAD, מספק זווית ראיה עתידית נוספת: “ברמה האקדמית יש כבר פתרונות המפחיתים את הייצור בתלת ממד לשניות במקום שעות. טכנולוגיה זו אומנם בתחילת דרכה אבל כשתהפוך למסחרית היא תזכה במקום מרכזי יותר, לצד ההזרקה המסורתית”.

כיצד עולם התוכנה והאנליזה צפוי לעבור אינטגרציה לתוך מכונת ההזרקה?

“הפיתוחים הגדולים לא תמיד נמצאים בברזלים של המכונה ודיגיטליזציה זה הצעד הבא. אנחנו פועלים בכמה חזיתות. חבילות הסיוע הדיגיטליות שלנו כבר קיימות בשוק. בנוסף, אנחנו מבצעים אינטגרציה בין מערכת הבקרה GESTICA ובין מערכת סימולציית זרימה שתאפשר ביצוע סימולציות על צג המכונה תוך התחשבות בפרמטרים של המכונה עצמה. צעד ראשון בכיוון נעשה עוד בפקומה בסוף אוקטובר 2018 והכוונה היא שב-K נציג הרחבה נוספת של היכולת. ואומנם אמרנו שלא הכל נמצא בברזלים של המכונה אבל גם מכונה חדשה תושק ב-K הקרוב”.

זמני האספקה של החברה נחשבים ארוכים, האם יש צפי לשיפור?

“לאחרונה הגדלנו את יכולות הייצור, בנינו שני אולמות הרכבה חדשים והדבר מתבטא בקיצור זמני האספקה. בסוף 2020 מתוכננת תוספת של אולם נוסף שיעזור גם הוא לקיצור הזמנים”.

בתערוכת K הקודמת, הציגה ARBURG לראשונה מכונה 650 טון. האם יש כוונה עתידית להמשיך ולהגדיל את המכונות?

לשאלה זו לא ניתנת תשובה ישירה, אלא רק חיוך. “מכיוון שאנחנו מאמינים שהדרך הנכונה לייצור מכונות היא שליטה מלאה על כל שלב התשתית הנדרשת לצורך כך גדולה”, אומר בוהם. יתכן כי ההרחבה של אולמות ההרכבה והייצור, מגמה שגם עתידה להמשיך, מרמזת על כך.

שאלות ספציפיות לגבי רמזים על ה-K נענו גם הן בחיוך אך לא בתשובה. אם נוכל רק לשער, אין ספק כי הדיגיטליזציה בה משקיעה החברה רבות, תמשיך גם בתערוכה הנוכחית. לנו נותר רק להתאזר בסבלנות, לנחש איזו מכונה חדשה תושק ולהודות למנכ”ל ARBURG ולצוות SU-PAD על האפשרות לשיחה כנה וישירה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin