הדפסה בגדלים שלא הכרתם – ה-F900 של Stratasys

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin

מדפסת ה-FDM הייחודית יכולה להדפיס חלקים עד לאורך של 900 מ”מ. היא משמשת גם להדפסה תעשייתית של מגוון רב של חלקים קטנים יותר בסבב ייצור אחד. כל זאת עם לא פחות מ-14 חומרים כולל חומרים פלסטיים הנדסיים ליישומי חלל. אלו עמידים בפני ממיסים, חומצות ובסיסים

תמונה 1: מדפסת ה-Fortus 900 העובדת ברצפת הייצור של לייזר מודלינג ישראל.

פגוש רכב, לוויינים או כנפי מזל”טים ארוכות אינן הדבר הראשון עליו נחשוב כאשר ידברו איתנו על הדפסה תלת ממדית. רובנו נדמיין ג’יגים שונים ואביזרים שולחניים שאורכם אינו עולה על 20 ס”מ. ובכן, מסתבר שהדפסה תלת ממדית של חלקים ענקיים המגיעים כמעט לאורך של מטר אחד בהחלט אפשרית, וגם נגישה לתעשייה.

חברת לייזר מודלינג הישראלית, מחזיקה צי מרשים של מדפסות קטנות וגדולות ממגוון חברות מובילות. ביניהן ניתן למנות את מדפסת ה-Fortus 900 של Stratasys שתוכננה במיוחד לייצור תעשייתי של חלקים ענקיים ולייצור תעשייתי. האפשרות לבנות חלקים מאוד חזקים מחד, וקלי משקל מאידך, מתאפשרת הודות לשימוש במבנה סריגי פנימי (כוורת דבורים) המוריד את משקל החלק ומוסיף חוזק.

מדפסת זו היא היחידה בארץ הזמינה לרשות התעשייה (תמונה 1). זו עובדת בטכנולוגיית FDM עם יותר מ-14 חומרים המכסים טווח רחב במיוחד של יישומים (לדוגמה ULTEM 9085, ULTEM 1010, ניילון קרבון 12 CF, PEKK, וחומרים רגילים ASA, PC, ABSPC ועוד). המדפסת מכילה מגש גדול במיוחד (900x600x900) המאפשר ייצור של חלקים גדולים, או מספר חלקים קטנים יותר במקביל.

השמיים הם הגבול – ואולי אפילו החלל

“מדפסת ה-F900 היא ספינת הדגל שלנו”, מספר ווין דנסון, מנהל הייצור וניהול המוצר ב-Stratasys. “היא עברה כבר שלושה דורות של שיפורים וביצועיה הלכו והשתפרו עם כל דור. כעת היא המדפסת הכי ורסטילית, מדויקת ואמינה הקיימת בשוק לגדלים שכאלו”. אם נצטט פתגם ידוע שאומר שהשמיים הם הגבול מסתבר שה-F900 אף חצתה גבול זה והגיע מעבר לאטמוספירה – לחלל. “בעזרתה, לקוח שלנו, LOCKHEED MARTIN, מדפיס ל-NASA חלקים שטסים לחלל”, מוסיף דנסון.

“המדפסת יכולה להשתלב ברצפת הייצור שלכם החל משלב אב הטיפוס הראשוני, דרך אב הטיפוס הפונקציונלי ועד למוצר הסופי, או כדי לייצר לעצמכם כלים מותאמים אישית”, אומר דנסון. “היא היחידה בשוק שמדפיסה חומרים תרמופלסטיים לביצועים גבוהים בגדלים האלו”.

חלקים מורכבים, מערכות פשוטות

מדפסות ה-F900 משולבות בתוכנות GrabCAD Print™ ו-™Insight, לניהול יעיל של העבודה ואיזון בין ביצועים לעלות. באמצעות הגדרה חכמה של ברירות המחדל וחלונות גרפיים המופיעים על גבי המסך (tooltips), ניתן להדפיס חלקים ישירות מפורמטים של CAD. “קל במיוחד לעבור מחלקי CAD להדפסה”, אומר דנסון. “המדפסות מגיעות גם עם חיבור MT כסטנדרט, כדי שתוכלו לאסוף את המידע על המכונה וההדפסה ולהזין אותו ישירות למערכות הייצור הקיימות שלכם”. בנוסף, ניתן לגשת לתצוגות מפורטות של מודלי ה-CAD, ולקבל תצוגה מקדימה של המגשים (trays) והפרוסות (slice).

התאמה לביצועים גבוהים ויישומי חלל

מבין החומרים הזמינים לייצור במדפסות F900, נמצא גם Antero 840CN03, המתאים לביצועים גבוהים ויישומי חלל. מדובר בפילמנט FDM, המבוסס על Kepstan Pekk, המיועד לסביבה מחמירה ורגולציה מרובה. הוא מאופיין בחוזק ועמידות כימית מעולים, תכונות אנטי-סטטיות טובות ופליטת גזים נמוכה בוואקום. אלו זיכו אותו כאלטרנטיבה ראויה ומופחתת משקל למתכות. השימוש בו נפוץ ביישומים כגון רכיבים אלקטרוניים, אבות טיפוס פונקציונליים ליישומים בעלי דרישות גבוהות, ג’יגים ועוד.

למידע נוסף:

לייזר מודלינג ישראל, שמעון בנוז וגיל ספלינטר, 072-279-1170 / 08-940-1168, [email protected]

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin