תעשיית תלת הממד מתגייסת לצרכי מלחמת חרבות ברזל

יכולות הייצור המהיר כאן בבית היו שחקן חיזוק משמעותי במאמצי הלחימה. השלמת חוסרים צבאיים, פיתוחים חדשים לצרכים ייעודיים והדפסות רפואיות לסיוע מידי ומותאם אישית לנפגעי הטווח

הדפסות תלת ממד מבוססות על ציורי ילדים מהעוטף במסגרת תוכנית "גיבורי התקווה" של Stratasys.

מנקודת מבט של התעשייה, החזרה הגנרלית למלחמת חרבות ברזל התחילה במרץ 2020, עם פריצת משבר הקורונה. אז ראינו כולנו, בצורה חמורה ומיידית, את העובדה שכל מדינה לעצמה. אשליית הכלכלה הגלובלית והגבולות הפתוחים קרסה והחשיבות בכוח היצור המקומי חלחלה.

שלוש וחצי שנים קדימה, עם פרוץ מלחמת חרבות ברזל, התנפצו לנו אשליות נוספות בדמות יכולת המודיעין של ישראל והתמיכה העולמית בה. הצורך בפתרונות מיידיים עלה שוב בעיקר בכל הקשור למוצרים צבאיים ורפואיים לסיוע נפגעי הטבח. 

יכולות הייצור שיש לתעשיית תלת הממד להציע רלוונטיות במיוחד בתקופה זו. ייצור תעשייתי ומהיר הלוקח ימים בודדים מתכנון ועד לאספקת המוצר הסופי. אם נצוטט בכיר בתעשייה "אין אף מדפסת שלא עובדת. כולן בתפוקות מקסימליות. בין אם מדובר במדפסות בלשכות השירות הרגילות, במעבדות פיתוח אצל חברות במשק ובמרכזי תצוגה". אפילו מדפסות חדשות, הוא מבטיח, שתהליך הייצור שלהן עוד לא הסתיים, עברו האצה בהרכבה והתגייסו גם הן למאמץ המלחמתי.

מזל שהתברכנו ביצרנית ישראלית שמובילה עולמית בהדפסת פולימרים בתלת הממד 

בהקשר הזה חשוב להזכיר כי העובדה שבישראל יש את מרכז הפיתוח והייצור של אחת מחברות תלת הממד המובילות בעולם, Stratasys, עומדת לזכותנו. למרות שלרוב חברות ישראליות גלובליות אינן מרבות לדון בנושאים שנחשבים פוליטיים, Stratasys אינה חוששת להביעה את תמיכתה הבלתי מסויגת בישראל. היא מספקת תמיכה מיידית, עוזרת באספקת חומרי גלם מיוחדים בהתנדבות, פותחת רישיונות שימוש לחומרים חדשה ומעמידה את מדפסות המעבדה והפיתוח שלה לייצור לפי צורך השעה.

בוריס בלוקון, דירקטור פיתוח אפליקציות וחדשנות ב-Stratasys מספר: "יש לנו תחושה של דז'ה-וו מהקורונה. קיבלנו מבול של בקשות להשלמת חוסרים מציוד רפואי ועד צרכים צבאיים דחופים. היכולות שלנו בייצור תעשייתי, בין אם מדובר במדפסות האבקה בטכנולוגיית SAF או במדפסות בטכנולוגית DLP כדוגמת Origin, משרתות אותנו טוב מאוד. קווי הייצור בקריית גת עמדו בדרישה למדפסות חדשות, ועשרות המדפסות שלנו במעבדות החברה גויסו לטובת ייצור".

על המכירה והתחזוקה של מדפסות Stratasys אמונה בישראל חברת SU-PAD. גם שם הפך חדר התצוגה את פניו למעבדת ייצור לטובת גיבוי ללקוחות קיימים ומענה לדרישות דחופות. "השבוע התקנו בכל יום מדפסת חדשה ללקוח ביטחוני", מספר זיו שדה, מנכ"ל החברה. "יש לנו יתרון אדיר שהחברה ישראלית. ארבעת הטכנאים שלנו רתומים לשירות מיידי בכל הארץ. אם משהו מגהק, אנחנו מיד מחזירים אותו לתפקוד כדי לא לבזבז זמן יקר".

כחלק מהמחויבות של Stratasys למען הקהילה החברה מאמצת את קהילת המפונים של קיבוץ זיקים. בתוכנית "גיבורי התקווה", ילדי הקיבוץ יחשפו לעולם ההדפסה בתלת ממד, ככלי להעשרה ולמידה בשעות הפנאי המרובות. תוכנית הדגל, של חיבור הקהילה לחברה, תתמקד בילדי כיתה ב' בפיילוט ליצירת גיבור ממשי, מבוסס ציור אישי, ומודפס בתלת ממד. Stratasys מביאה את ההובלה שלה בשוק העסקי לקהילות בה היא פועלת, בכל העולם. תוכנית יצירת גיבור שלי הינה תוכנית שרצה שנים. החברה מאמינה שהיא תהווה דוגמא מעוררת השראה של דמיונות ילדי הקיבוץ, וכי נראה ש"עוד לא אבדה תקוותנו."

טכנולוגיית תלת הממד תומכת גם בנפגעי הטראומה מהלחימה

אחת מהתוצאות הנוראיות של המתקפה ב-7 לאוקטובר היא פגיעות טראומה רבות בקרב הניצולים מהטבח. גם כאן יש לתלת הממד מה להציע בדמות מודלים אנטומיים לשחזור מבנים ועצמות המאפשרים כיפוף והכנת פלטות מותאמות אישית, ייצור תבניות ליציקות צמנט והכנת פרוטזות בחדר הניתוח, אביזרי שיקום וקיבוע שמתבצעים על ידי סריקה חיצונית והתאמת קיבועים הניתנים להסרה ורחצה. לצערנו הרב, לא מדובר כאן בתיאוריה אלא בדוגמאות אמת שנעשו בשבועות האחרונים מול מטופלים באסותא אשדוד, הדסה עין כרם ואיכילוב. 

חברת Synergy3DMed מובילה את ההכנסה של טכנולוגיית תלת הממד לבתי החולים. היא מתמקדת בתחום הרפואה המותאמת אישית בטכנולוגיות תלת ממד לתכנון טרום ניתוחי וייצור אביזרים כירורגים ושיקומיים. טכנולוגיות הייצור של Stratasys משרתת אותה למטרה זו וכוללת Medjet לחומרים פוטו-פולימרים צבעונים וביו-קומפטביליים, FDM לייצור מודלים אנטומיים ואביזרים כירורגים ו-DLP לייצור סדים וקיבועים מותאמים אישית.

מיקי ליברוס, מייסד החברה, שטיפלה בכמה מקרים שכאלו בגל הלחימה האחרון מספר: "Stratasys לקחה על עצמה לספק טיפול לכל פצועי המלחמה ללא עלות. ראינו מקרים קשים בתחום השיקום האורטופדי ושיחזור פה ולסת ואנחנו שמחים שהצלחנו לסייע".

בתמונות: מודל אנטומי בתלת ממד, לשחזור שברים. משמש להכנת הפלטות לקיבוע עצמות פה ולסת. קיבוע מותאם אישית לגפיים, כתחליף לגבס, טכנולוגיית הדפסה של DLP. תבנית מודפסת, מותאמת אישית ליצירת פרוטזות מצמנט רפואי. Synergy3DMed
פיתוח ייחודי המיוצר בטכנולוגיות תלת ממד ללחימה וסיוע לכוח הלוחם במנהרות 

אם יש חברת ייצור ותלת ממד אחת, המגויסת בהיקפים המשמעותיים ביותר למאמץ המלחמתי, זאת חברת לייזר מודלינג מנס ציונה. מדובר בחברת ייצור לכל דבר, לא רק מעבדת פיתוח או ייצור אבי טיפוס. ברשותה 20 מדפסות ייצור מקצועיות המתאימות לקצב ותפוקה הנדרשת בייצור תעשייתי. אין טכנולוגיה שלא תמצאו בה. 

"עם פרוץ המלחמה ראינו מהר מאוד את העלייה בדרישה לפתרונות ייצור בתלת ממד" מספר אריה קלו, מנכ"ל החברה, "נרתמנו לכל צורך ביטחוני, עם ייצור של אלפי חלקים מכל מוצר. החל מחלקים למזל"טים לחברות שונות, חלקי חילוף למערכות תקשורת, חיפויי פלסטיק למניעת סנוור בכוונות, אביזרים לנשק לחיבור כוונות וטלסקופים, השלמות חלקים לנשקים שהיו במחסנים לוגיסטיים והוסבו ללחימה, כיסויים לפנסים של יחידות מיוחדות, חלקים לקסדות חכמות, אמצעי פריצה וגישור ליחידות מיוחדות ועוד".

לצד ייצור מהיר של מוצרי מדף, לוקחת החברה חלק אקטיבי גם בפיתוחים חדשים, ייעודיים לתנאי הלחימה בעזה. "יש פרויקטים שהשתיקה יפה להם, ולא אוכל לפרט יותר מידי", נזהר אריה בלשונו, "אבל אחד הפיתוחים הייחודיים שהאצנו מסייע לכוח הלוחם במנהרות. פיתוח זה נעשה בשיתוף חברת ארן נחשון וחברת CSI כאשר המוצר תוכנן ויוצר מהירות שיא".

איך עומדים בפיק כזה גדול בביקוש לשירותי ההדפסה? שמעון סמנכ"ל החברה מספר: "העובדים שלנו מבינים את גודל השעה והתגייסו למטרה. בנוסף, נעזרנו במתנדבים להרכבות ובסטודנטים להנדסה. זה הצד החיובי בדחיית פתיחת שנת הלימודים האקדמית. רכשנו והטסנו מגרמניה מדפסת אבקה נוספת, וכן הוספנו עוד יכולות הדפסה בטכנולוגיית אבקה של Stratasys יחד עם Su-Pad בניצוחו של זיו שדה, שמצטרפת לצי של 7 מדפסות אבקה שכבר קיימות. מדובר בטכנולוגיה המתקדמת ביותר לייצור תעשייתי". 

בתמונות: מגן כוונת מפרולייט, מונע החזר אור מכוונת שמסכנת את החיילים, הדפסת תלת ממד, לייזר מודלינג.

לצד מכונות אלו, עובדות בחברה גם שבע מכונות FDM עם חומרים הנדסיים מתקדמים כמו ULTEM או PEEK. הגדולות שבניהן Stratasys Fortus 900 J3 עם מגש הדפסה של 900 מ"מ המשרתות יישומי תעופה עם כל האישורים רגולטוריים המתאימים UL FDA NASA.

"משברים עולמיים כמו תקופת הקורונה וכן "מלחמת עזה" מוכיחה חד משמעית את חשיבות שימור טיפוח והגדלת יכולות הייצור המקומי ואת היתרון שמספקים פתרונות טכנולוגיים מתקדמים במצבים אילו בפרט", מסכם אריה. "הנקודה הזו צפה מחדש בכל משבר לאומי. חברות התעופה הפסיקו לתפקד בצורה פתאומית ונתיבי התובלה נסגרו ושוב המדינה נסמכת על התעשיה המתקדמת שלנו, זה כוחה של התעשייה הישראלית".