מוצרים רפואיים בניחוח איטלקי

אלחנדרו וולנסקי, המנכ"ל של 3BY, בראיון לסיכום שנה ראשונה בתפקיד: "מכונות וחדרים נקיים, את זה כל אחד יכול להקים עם השקעה כספית. הסוד שלנו הוא באנשים" 

זה לא סוד שתעשיית המדיקל רוויה תקנים ורגולציות. אולם לא כולם יודעים שהחברות הגדולות לא מסתפקות בתקנים והסמכות סטנדרטיים. בכל חוזה עבודה שנחתם מולן, מחוייבות החברות המייצרות להסכים מראש ל"מבדקי פתע". מבדק שמתרחש מעכשיו לעכשיו, ללא כל התראה מוקדמת, ולפיו מוכרע המשך ההתקשרות עם המפעל.  

לאמיתו של דבר, ולמרות החוזה הקשוח, סעיף זה כמעט ואיננו ממומש אף פעם. אבל תמיד יש פעם ראשונה… כך גילו ב-3BY, כאשר בוקר קיצי ביולי השנה, התדפקו על דלתם ב-9:00 בבוקר נציגים מקומיים, המייצגים את אחד מלקוחות המדיקל הגדולים של החברה בחו"ל. את רמת הלחץ שהרגישו אז בכל פינה ניתן רק לנחש. אחרי כמה שעות מורטות עצבים, עבר המבדק בהצלחה ואף לא הערה אחת נרשמה. "התודה מגיעה כולה לעובדים שלנו", אומר אלחנדרו וולנסקי, מנכ"ל החברה בשנה האחרונה. "ההצלחה הייתה כבירה והם הראשונים ששמעו על התוצאות. תשתיות, מכונות, חדרים נקיים, את זה כל אחד עם כסף יכול לעשות. אבל עובדים איכותיים ונאמנים, זה כבר משהו אחר. כאן הסוד שלנו. זו ההשקעה הכי גדולה והכי מורכבת בכל מפעל". 

אלחנדרו וולנסקי, מנכ"ל 3BY
רצים למרחקים ארוכים 

אין ספק שאלחנדרו יודע על מה הוא מדבר. הוא מכהן כמנכ"ל 3BY בשנה האחרונה, אבל הוותק שלו בחברה זהה לוותק שלו כאזרח ישראלי. הוא עלה מארגנטינה לפני 16 וחצי שנים. חצי שנה הספיקה לו להתאקלמות מהירה ואחריה נקלט ב-3BY. מאחוריו קילומטראז' של שלל תפקידים בחברה: מנהל מחסן, מנהל לוגיסטיקה, ניהול תפ"י, משנה למנכ"ל ועכשיו המנכ"לות עצמה. "המפעל הוא משפחה, לא רק עבורי, אלא עבור כל עובד ועובדת כאן. הם רצים איתנו למרחקים ארוכים והאיכות הגבוהה של מוצרינו רשומה על שמם. זה רצוי בכל מפעל, אך על אחת כמה וכמה במוצרים רפואיים בהם אנחנו מתמקדים".  

הסתכלות זריזה על המספרים, מאמתת את מה שאלחנדרו מספר לנו. הוותק הממוצע של עובדי הייצור עומד על 8 שנים, חברי הנהלה מתהדרים בוותק ממוצע של 12 שנים ואילו הלקוחות, הכי נאמנים מכולם, עם וותק ממוצע של 14 שנים. "בתחום שלנו הידע והניסיון של העובדים משמעותי במיוחד. זה מה שאנחנו מציעים בסופו של דרך ללקוחות. אנחנו משקיעים בכוח האדם, תנאי העבודה, ומשמרים עניין טכנולוגי עם מסלולי קידום פנימיים ושליחה של העובדים להשתלמויות ולימודים". 

תמונה 1: רפי אלצ'ק, סמנכ"ל התפעול ב-3BY
ייצור רפואי בניחוח ציוני הישר מאיטליה 

חברת 3BY הוקמה ב-1994 על ידי משפחת ברנס, תעשיינים יהודים מאיטליה, כאשר ציונות הייתה אחת מהמוטיבציות העיקריות להקמתה. המשפחה מחזיקה בחברה עד היום ומכהנת בדירקטוריון, לצד עסקים נוספים באיטליה, ארצות הברית ובסין בתחום אריזות לקוסמטיקה.  

מאולם ייצור צנוע אחד, בתחילת הדרך, עם פחות מ-400 מ"ר, צמחה החברה לשטח של 4000 מ"ר, מתוכם 1400 מ"ר של חדרים נקיים Class 7 ו-8. שם מתבצעים הייצור, ההרכבות של המוצרים והאריזה הסופית. המכונות, תוצרת ARBURG הגרמנית המיוצגת בישראל על ידי SU-PAD, ממוקמות בשלמותן בתוך החלל הנקי. תכנון זה מחייב חדרים נקיים גדולים יותר אך מייתר את הזנת החלקים על ידי מסועים ואת הפתחים המרובים שיכולים להוות מקור לכניסת זיהומים ולכשל.  

תמונה 2: הרכבת מכלול אלקטרוני על חלקי פלסטיק מוזרקים, בחדר הנקי של 3BY.
כל חברה חייבת להבין מי היא אנחנו בקבלנות משנה למדיקל, ולא זולגים למקומות אחרים 

"אנחנו מתמחים בקבלנות משנה בתחום הרפואי", מספר רפי אלצ'ק, סמנכ"ל התפעול של 3BY שגם הוא מחזיק בוותק מכובד של 18 שנים בחברה. "מתמחים בהזרקה, מספקים שירותי הרכבה אוטומטיים וידניים המשלבים אלקטרוניקה, חלקי מתכת ופלסטיק וכן שירותי אריזה בבליסטרים בוואקום פורמינג ותרמופורמינג למגוון מוצרים. אלו משלבים טכנולוגיות ייצור מתקדמות כולל הלחמות אולטראסוניות מתקדמות מבית Herrmann Ultrasonics. אנחנו נתמכים על ידי SU-PAD גם כאן, ונהנים ממערכת יחסית מצויינת של עשרות שנים אחורה, המבוססת על אמון ומקצועיות, וכמובן מהציוד האיכותי והמתקדם בעולם".  

3BY מספקת מענה מלא ללקוח, החל משלב תכנון החלק ועד לשליחת המוצר המוגמר. 95% מהמוצרים מיועדים לייצוא ישיר או עקיף לחו"ל. לקוחות החברה מגיעים מכל ענפי המדיקל. ביניהם ניתן למצוא חברות ענק עולמיות כמו West Pharma International , לצד Medtronic, Pfizer, Tag, Johnson & Johnson ואחרים. עם חלקן הולכת 3BY דרך ארוכה במיוחד, עוד משלב הסטארט-אפ הראשוני, לפני שהפכו לענקיות שהן היום. 

רף הכניסה הרגולטורי רק ממשיך לעלות 

עד היום לוקחים ב-3BY סיכון עם לקוחות קטנים בתקווה שיגדלו יחד איתם. "רוב חברות הסטארט-אפ בתחום המדיקל הן שילוב של רופא עם רעיון מבריק, ומהנדס מכונות שמצטרף אליו לטובת הפיתוח", אומר אלחנדרו. "הידע שלהם בתהליכי הרגולציה לוקה בחסר. מדובר בתהליכים ארוכים ויקרים המהווים חסם כניסה משמעותי למתחרים קטנים שכאלו. רף הכניסה עולה כל הזמן בצורה מכוונת על ידי השחקנים הגדולים בעולם היכולים להשקיע ברגולציה יקרה וארוכה. הם כמובן מעלים את מחירי המוצרים בהתאם. הדחיפה לשם מצמצת את המתחרים שהם יפגשו בדרך". 

תמונה 3: מכשיר ריתוך אולטרסוני לממברנות רפואיות, תוצרת Herrmann Ultrasonics.
מתפתחים לתחום האריזות הרפואיות 

בשנים האחרונות פיתחה 3BY את תחום האריזה הרפואית בוואקום פורמינג. אם נשווה את נפח הפעילות חמש שנים אחורה, נראה שהעבודה הכפילה עצמה כיום פי ארבעה. זו כמובן נתמכה ברכש של מכונות חדשות שנבנו בהתאמה אישית לצרכים המאפיינים את לקוחות המדיקל. 130 מ"ר של חדר נקי רמה Class 7 נפתח לצורך הפעילות, יחידי בישראל בתחום האריזה. "אחת האריזות הייחודיות שפיתחנו היא בליסטר בהרכבה, למוצר באורך מטר ושישים סנטימטרים", אומר רפי. "חשבנו כאן על פתרון טכני שאף יצרן אחר לא הציע. האריזה הרפואית פותחת לנו את הדלת ללקוחות חדשים בעולם ואנחנו בהחלט רואים בה את אחד ממנועי הצמיחה העיקריים שלנו בשנים הקרובות. ההתרחבות הזו תצריך גם מעבר לאתר ייצור חדש וצעדים ראשוניים כבר נעשו עם סימון המגרש המיועד לנו כאן בתפן". 

תמונה 4: אריזה רפואית בחדר נקי Class 8, 3BY.
כחברה בתחום הרפואי, האם אתם סובלים מתסמיני פוסט קורונה? 

"הקורונה עשתה טוב לסקטור הפעילות שלנו עם תקציבים רבים והכנסות שזרמו ללקוחות", מסביר אלחנדרו. "הכסף הזה ממשיך להתגלגל בתעשיית המדיקל ומאפשר לה תנופה של פיתוח. לשמחתנו, המיתון שנראה בענפים אחרים בעולם ובפלסטיק, לא חל כאן. בקורונה נכנסו גם לפיתוח מואץ של מטושים. כיום הביקושים חזרו לרמה הנורמלית ואין צורך בתגבור שלנו. זו הייתה חוויה מיוחדת שתלך איתנו כל החיים". 

נאחל בריאות לכולנו, ואם בכל זאת נזדקק למוצרים רפואיים, שיהיו אלו המוצרים האיכותיים של 3BY!