זרקור לתעשייה: פוליקרט – עיצוב בחום בגדלים שלא הכרתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin

פוליקרט הישראלית אימצה טכנולוגיה של תרמופורמינג לעיצוב חלקים גדולים לתעשייה הביטחונית אך לא רק. מארזים לטילים, ציוד מגן משטרתי, חיפויי מזגנים לרכב ועוד. לצידה, חברת הבת בתחום המדיקל פועלת לפתרונות הגנה אנטי-זיהומיים הרלוונטיים היום יותר מתמיד

מזל"טים מוכנים אחרי בחינה. כל מזל"ט ממקום על גבי האריזה שלו והיא משמשת גם שולחן הרכבה.

אחת התעשיות בה שמה של ישראל הולך לפניה היא התעשייה הביטחונית. הרבה אי אפשר להגיד מכיוון שפרויקטים רבים תחת מעטה סודיות, אבל אין עוררין על כך שישראל מובילה טכנולוגית ומציעה פתרונות ייחודיים לבעיות ייחודיות.

אחת מהחברות הפועלת מאחורי הקלעים על מנת לאפשר להישג זה להתקיים היא חברת פוליקרט טכנולוגיות הממוקמת במצובה. החברה עובדת עם כל התעשיות הביטחוניות בארץ: אלביט, אלתא, רפאל ותעשייה אווירית. פוליקרט ותיקה ונמצאת בבעלות פרטית של שני שותפים, שוקי מצליח ומנחם גרינשפן כאשר זה האחרון מכהן גם כמנכ"ל שלה.

מנחם מנכ"ל נמרץ במיוחד שצמח מלמטה. הוא התחיל את דרכו בשנת 2002 כאיש מכירות של החברה. במשך השנים רכש אופציות וב-2010 כבר החזיק 50% מהחברה והיא התיצבה על מבנה האחזקות הנוכחי שלה. "אני אוהב לשחק", אומר מנחם ומתייחס לערמת היריעות והניסיונות שמונחת לה על שולחנו. לא מה שרואים בדרך כלל על שולחן של מנכ"ל טיפוסי. "קצת קשה לי לשחרר" הוא מודה, וניכר שהוא אדם שמקום עבודתו הוא גם המקום בו ליבו נמצא, "אבל בשנתיים האחרונות הכשרתי צוות מוכשר שפועל תחתי ונבנתה שדרה ניהולית שתאפשר לי לזוז קצת הצידה".

מנחם גרינשפן, בעלים ומנכ"ל פוליקרט טכנולוגיות.
טכנולוגיית הוואקום פורמינג לחלקים גדולים

פוליקרט מתמחה במוצרי תרמופורמינג ואין רבות כמוה בעולם. "טכנולוגיית הוואקום פורמינג קצת נשכחה ונשארה נחלתה הכמעט בלעדית של תעשיית המזון", אומר מנחם. "אנחנו אימצנו אותה ומייצרים בעזרתה חלקים למגוון תעשיות. מבחינה טכנולוגית מדובר בייצור יותר מורכב בהשוואה לפורמינג למארזי מזון, מכונת הוואקום הגדולה דורשת שליטה על 62 נקודות חימום שונות".

בין מוצרי החברה ניתן למצוא ציוד מיגון אישי לפיזור הפגנות של משטרת ישראל, מארזים לתעשייה הביטחונית לטילים, מזל"טים ומל"טים וראשי ביות, חלקים פנימיים לרכבי נכים, כיסויים למזגנים ולמשאבות ומערכות מים, שילוט חוצות גדול ממדים ועוד. חלק מהמארזים מכילים גם ספוגים לשיכוך והגנה על המוצר אותם עושים מחיתוך ועיבוד לוחות מוקצפים במכונות CNC – כי מי מאיתנו היה רוצה להוביל ראש טיל ללא הגנה? הייצור נמצא בתפוקה מקסימאלית וצבר ההזמנות עומד על חצי שנה קדימה.

דוגמא לחלקים ענקיים המיוצרים בתרמופורמינג בפוליקרט.
ציוד מגן של משטרת ישראל – מיוצר כולו בפוליקרט, כולל הרכבה.
אז מה היתרונות בייצור בתרמופורמינג?

"יש לנו יתרון על פני שיטות ייצור מקבילות בהזרקה. בתרמופורמינג אנחנו יכולים להגיע לעובי דופן דק במיוחד של 1 מ"מ. זאת, בחלקים גדולים מאוד המגיעים לאורך של כמה מטרים. יתרון נוסף הוא התאמת הטכנולוגיה לסדרות ייצור קטנות, לעיתים מוצרים בודדים, מה שלא כלכלי בהזרקה", אומר מנחם.

שיטה אלטרנטיבית נוספת לייצור היא רוטומולדינג אולם גם לה חסרונות. היא מוגבלת לחומרי גלם מצומצמים, לרוב LDPE, עם תכונות מכאניות פחותות. הדבר מצריך לפצות על כך בעובי דופן גדול והמארזים המתקבלים כבדים. זאת בהשוואה ל-HMWPE איתו עובדים בפוליקרט המספק תכונות מכאניות מצוינות בעובי דופן קטן.

בעד ייצור מקומי

"אנחנו מאוד נגישים לתעשייה בישראל, מייעצים ומלווים את המוצר עוד בשלב הפיתוח וטרום הייצור", מספר מנחם. "אנחנו מספקים פתרון כולל, את המארז, ספוגים לשיכוך, מנעולים וידיות שאותם אנו מייצרים בהזרקה והרכבות שלפעמים כוללות רכיבים אלקטרוניים נוספים".

"המארזים שלנו גדולי ממדים ותופסים הרבה נפח. הדבר מעמיס הוצאות הובלה על מתחרים המנסים לחדור לשוק מחו"ל. יש כאן גם חשיבות אסטרטגית לייצור מקומי. העולם לא כל כך גלובלי והמשבר הנוכחי הראה לנו שבעתות משבר – כל מדינה לעצמה. אנחנו תומכים בתעשייה חשובה ומאפשרים למדינה לא להיות תלויה בגורמים מבחוץ". ואכן, 90% ממוצרי החברה הם עבור השוק המקומי. אולם אלו מיוצאים לאחר מכן מחוץ לגבולות המדינה כך שבייצוא עקיף, 65% ממוצריה מטיילים בניכר.

מייצרים גם בארה"ב

במהלך הסיור במפעל מסביר לנו מנחם כי הסיוע הכספי שנותנת ארה"ב לישראל מקנה עדיפות גדולה לרכישה של תוצרת מקומית שיוצרה בארה"ב על מנת לתמוך בכלכלה המקומית. כדי להינות מכספי סיוע זה הקימה פוליקרט בעידוד המדינה קו ייצור והרכבה בארה"ב המאפשר לה להיות קרובה ללקוחות הקצה במדינה.

חדשנות בתחום המדיקל

ב-2015, עוד לפני פרוץ הקורונה, ממש כמי שראתה את הנולד, פתחה פוליקרט חברת בת, פוליקרט מדיקל. החברה פיתחה לוחות אנטי-בקטריאליים המבוססים על יוני כסף בלוחות ABS. הלוחות משמשים לחיפויי קירות ובשיתוף עם חברת חוליות מדיקל. ניתן לייצר מהם גם עגלות לחלוקת תרופות בבתי החולים. "למרות המצב הנוכחי, בארץ התחום לא מאוד מפותח", אומר לנו מנחם. "השינוי יגיע רק במידה ותהיה רגולציה מחייבת. אולי המצב הנוכחי ידחוף לכיוון הזה". ברומניה לעומת זאת לוקחת פוליקרט מדיקל חלק בבניה של 15 בתי חולים חדשים וביקושים עולים נראים גם ממקומות נוספים בעולם. "עדיין לא ברורה לנו יעילות המוצר כנגד וירוסים. קשה למצוא מעבדה שתוכל לבצע את הבדיקות אבל מהספרות אנחנו מבינים כי הפתרון שלנו ייתן מענה גם לצורך הזה".

פיתוח נוסף בתחום הרפואי עליו עמלה החברה בשיתוף פעולה עם חברת ביופנס, הוא ציפוי לוחות מיוחד, אנטי ויראלי, המותאם לכל משטח. הציפוי מאפשר לחומרי חיטוי, כגון כלור, להישאר פעילים על המשטח למשך מספר שבועות ומספק הגנה אקטיבית מפני זיהומים. התוצאות מבטיחות הגנה אקטיבית לטווח ארוך ושקיפות הלוח אינה נפגעת.

תוכניות לעתיד

"ביחד עם הרשות לחדשנות אנחנו מפתחים מערך אוטומציה של תהליכי הרכבה. יכולת זו תפתח לנו אפשרות להתרחב ללקוחות בחו"ל. אנחנו מחפשים בימים אלו שותף אסטרטגי לצורך כך כאשר הכוונה היא להעביר את מערך ההרכבות קרוב ללקוח הקצה ולהשאיר את הייצור כאן בישראל. שינוי זה יצריך אותנו לשנות את תכנון המארזים ולקחת בחשבון צורת משלוח יותר קומפקטית".

פרויקט נוסף עם הרשות לחדשנות הוא ייצור אוטומטי של מערך כיפוף פרופילי מתכת שנמצאים בשולי המארז ומשמש לאטימתו. "היום התהליך נעשה ידנית והמעבר לתהליך אוטומטי יוריד עלויות ויתמוך בשיווק לחו"ל". גם בישראל נראה שיש עוד הרבה מה לפתח. "את היישומים לתעשיית המים והחקלאות עוד לא מיצינו. יש לנו שיתוף פעולה פורה עם ברמד לכיסוי משאבות שעד היום היו מחופות בכיסוי מתכתי", מסכם מנחם.

לאחרונה דיווחה החברה על הסכם גדול במיוחד עם חברה ביטחונית ישראלית על סך 10 מיליון ש"ח. ההסכם החדש מביא את סך הזמנות החברה לשנת 2021 על כ-30 מיליון ש"ח – הישג חדש ומשמעותי עבור פוליקרט. נאחל בהצלחה והמשך התפתחות!

תעודת זהות – פוליקרט טכנולוגיות

 • התמחות בתרמופורמינג של חלקים גדולים.
 • אורך החלקים: עד ארבעה מטר, עומק משיכה עד מטר אחד.
 • מספר העובדים: 45.
 • מבנה בעלות: פרטית.

מחלקות החברה:

 • מחלקת ייצור הלוחות והעיצוב בחום
 • מחלקת CNC
 • מחלקת הנדסה ופיתוח
 • מודליה לייצור התבניות
 • מחלקת הרכבות

טכנולוגיות וציוד:

 • ארבע מכונות תרמופורמינג
 • שתי מכונות CNC 3 ו-5 צירים
 • מכונת הזרקה 50 טון להזרקת מנעולים וידיות
 • קו אקסטרוזיה חד שכבתי – רחב במיוחד – 1600 מ"מ

שוק היעד:

 • 90% מהייצור עבור השוק המקומי. 65% מהייצור – בייצוא עקיף.

ליצירת קשר ומידע נוסף:

מנכ"ל ובעלים פוליקרט טכנולוגיות, מנחם גרינשפן, [email protected]

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin