טכנולוגיה מהפכנית נגד וירוסים חיידקים ופטריות / עפר שורק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin

חברת Ascend Performance Materials משיקה את Acteev™ Protect – טכנולוגיה חדשנית מבוססת יוני אבץ ומשמשת כחומר אנטי-ויראלי, אנטי-פטרייתית ואנטי מיקרוביאלית. לחומר יתרונות על פני יוני כסף והוא עמיד לאורך זמן

הטמעת יוני אבץ במטריצה פולימרית להגנה נגד זיהומים.

חברת Ascend Performance Materials, שחתמה בימים אלה על הסכם הפצה עם חברת סורפול הישראלית, משיקה את Acteev™ Protect, טכנולוגיה שפותחה במיוחד כדי לשמור, לאורך זמן, על יריעות טקסטיל ועל בדים לא-ארוגים אחרים מפני התפתחות של עובשים, פטריות ומפגעים מיקרוביאליים אחרים.

“הטכנולוגיה הזו היא צעד משמעותי קדימה בכל הקשור להגנה שמספקים מסכות רפואיות, ביגוד מגן, ריפודים, מסנני אוויר ועוד”, אומרת ד”ר לו זאנג, הסמנכ”לית של Ascend, שמובילה את ההשקה של Acteev. “בקטריות, עובשים ומיקרובים אחרים שגדלים על בדים ועל מסננים גורמים לשחיקה הדרגתית של המוצרים, לאובדן צבע ולספיגה של ריחות לא נעימים.  Acteev™ Protect מגן על המוצר מפני התפתחות מיקרוביאלית ושומר בכך על הניקיון שלו” מוסיפה ד”ר זאנג. מדובר בטכנולוגיה שנמצאת בתהליך של פיתוח כבר מספר שנים, אבל התחושה שהתחזקה לאחרונה, של היעדר פתרונות יעילים להגנה מפני התפתחות מיקרוביאלית, הובילה את החברה להאיץ את תהליכי הפיתוח תוך התקשרות עם מעבדות עצמאיות שבדקו את עמידות המוצר ותוך השקעה נרחבת בתהליכי ייצור תעשייתי. “המחסור העולמי הנוכחי בפתרונות שעמידים בפני זיהום מיקרוביאלי לא יצטמצם אם היצרנים לא יפתחו את המדיה המתאימה”, קובעת ד”ר זאנג, “אנחנו מאמינים שהטכנולוגיה החדשנית שלנו נותנת מענה לחלק מהצרכים הדחופים הללו”.

תמונה 1: מימין מסיכות פנים חד פעמיות, משמאל – היריעות בטכנולוגית Acteev™ Protect המרכיבות אותן (מקור: www.ascendmaterials.com).
מה אבץ יכול לעשות?

Acteev™ Protect משלב טכנולוגיית יוני אבץ עם בדי ניילון ארוגים, לא-ארוגים וסרוגים. יוני האבץ הפעילים מוטמעים במטריצה הפולימרית, ומעניקים להם, בדרך זו, פתרון ארוך-טווח שלא נשטף ולא נעלם, זאת לעומת פתרונות שמבוססים על ציפויים ועל שכבות עליונות. בדי הניילון עמידים, אבל נעימים למגע עם העור, והיריעות הלא-ארוגות למסננים – הקיימות בתצורה של ננו-סיבים, מלטבלואון וספאנבאונד (meltblown and spunbond) – מוודאות חסימה יעילה של חלקיקים לא רצויים.

“אבץ שמוטמע בתצורה היונית שלו מהווה חסם רב עוצמה להתפתחות מיקרוביאלית”, מסביר ד”ר ויקראם גופאל, סמנכ”ל בכיר לטכנולוגיה ב-Ascend. “אבץ מהווה מרכיב הכרחי להתפתחות בקטריאלית, ולכן הבקטריה מאפשרת לו להיכנס בקלות יחסית אל תוך מבנה התא שלה. אלא שיוני האבץ, שמנצחים בקלות בתחרות מול מרכיבים חשובים אחרים כמו מנגן ומגנזיום, חוסמים את ערוצי הספיגה שלהם”, הוא ממשיך, “ללא המינרלים הללו, המיקרובים לא יכולים לגדול או להתרבות”. ד”ר גופאל מתאר מוצרים דומים שמתבססים על התכונות האנטי-מיקרוביאליות של כסף, אלא שהיעילות שלהם מגיעה לרוב עם תג-מחיר סביבתי כבד ולא רצוי. “את הכסף משלבים על פי רוב כציפוי או כגימור”, הוא מסביר. “מדובר בתהליך שמחייב שימוש בכמויות גדולות של מים, וצריך להיפטר משאריות משמעותיות של כסף, שלעיתים קרובות מגיעות למקורות המים שלנו”. האבץ, לעומת זאת, מוגדר על ידי ה-FDA האמריקאי כחומר בטוח לשימוש (Generally Regarded As Safe).

השוואה בין יוני כסף לאבץ – כתובפים המגנים מפני זיהומים.
יתרונות השימוש בתוספים

לבדים שמיוצרים מ- Acteev™ Protectיש את כל היתרונות שמאפיינים בדי ניילון איכותיים: נוחות שימוש רבה יותר בהשוואה לפוליפרופילן, במיוחד כשמדובר במסכות פנים חד-פעמיות.  בנוסף, מתאפשרת צביעה, הדפסה וכביסה של הבדים הארוגים או הסרוגים.

לפי הארי שוטס, הנשיא הנבחר של איגוד כימאי הטקסטיל האמריקאי, ומנהל תחום הטקסטיל ב-Ascend, לאריגים של ניילון 6.6 יש יתרונות משמעותיים בהשוואה לביגוד שמבוסס על ניילון פשוט ועל יישומי טקסטיל אחרים. “החומר עמיד בפני שחיקה והוא לא משיר מיקרו-סיבים ולא מייצר כדוריות סיבים. הוא רך למגע ועוטף, ניתן לצבוע אותו בצבעים חזקים או בהירים”, מסביר שוטס, “מדים וביגוד לטיולים שמבוסס על Acteev™ Protect יהיו עמידים ונוחים יחד עם האפשרות לתת להם צבעים אופנתיים”. עוד היבט חשוב הוא הידיעה שהתכונות הללו יישמרו לאורך חיי המוצר. “מאחר והטמעת יוני האבץ מתרחשת בשלב הפולימריזציה, מוצרים ארוגים או סרוגים מ- Acteev™ Protect יהיו עמידים ביותר מחמישים שטיפות”.

תמונה 2: ביגוד לספורט ולטיולים המיוצר בטכנולוגיית Acteev™ Protect יהיה ניתן לצביעה בל צבע ועמיד בפני בקטריות (מקור: www.ascendmaterials.com)
בדי ניילון מוגנים

חברת Ascend שמשרדיה הראשיים ממוקמים ביוסטון, טקסס, מעסיקה כ-2500 עובדים בכל רחבי העולם. היא הגדולה מבין יצרניות הניילון 6.6 שלהן שליטה על כל שרשרת הערך, הכוללת יכולת לייצר את חומרי הזינה שמשמשים לייצור הניילון, דרך שורה של כימיקלים ושל חומרי ביניים נלווים ועד לייצור של סיבי הניילון עצמם. Acteev™ Protect הוא המוצר הראשון שהחברה משיקה בתצורה של בדים מוכנים לשימוש. החברה מתכוונת להרחיב את קו המוצרים בחודשים הקרובים כדי שיכלול בדי ניילון 6.6 ליישומים רפואיים וחומרי גלם פלסטיים הנדסיים לייצור מוצרים עתירי-מגע, שיהיו עמידים בפני זיהומים.

 

למידע נוסף:

סורפול: עפר שורק, [email protected]

 

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin