סופאד מתגייסת למאבק – עם מדפסות לייזר, ריתוך ואוטומציה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin

האופי הישראלי עומד לצידנו דווקא בתקופה מאתגרת זו בה יש צורך בתגובה מהירה, יצירתיות, אלתור ופיתוח מהיר. סו-פאד מתגייסת למאמץ במאבק כנגד נגיף הקורונה ותומכת במגוון יישומים, הדפסות תלת ממד, ריתוך ואוטומציה

מסנן למכונת הנשמה שהודפס בשיתוף Stratasys.

העולם כולו וכך גם מדינתנו הקטנטונת, חווים בעקבות התפרצות וירוס הקורונה תקופה מאתגרת. מציאות זו מחייבת עסקים ותעשיות להתאים את עצמם לתנאי עבודה חדשים. בנוסף, עולה צורך בחלק מהמקרים להתאים גם את מיקוד הפעילות של החברה לדרישות התקופה בהם יש עליה ביישומים רפואיים ותומכי קורונה וירידה בתחומים אחרים. נרצה להאמין כי גם המדינה מגלה מחדש את הצורך והיתרון בתעשייה מקומית חזקה המשמרת בבית יכולות להגיב למשברים עתידיים כאלו ואחרים.

אם נבחר בנקודת הסתכלות חיובית, אתגרי התקופה מצליחים להוציא החוצה את היצירתיות הישראלית במיטבה. חברות רבות, עובדים ונותני שירותים נתרמים למשימה ומצליחים לספק פתרונות גם לשוק המקומי וגם לעולם כולו. פתרונות אלו נמצאים בחוד החנית במלחמה בנגיף ובמגבלות אותן הוא מביא עימו.

אחת מחברות אלו היא סו-פאד הוותיקה שמייצגת מגוון רחב של טכנולוגיות ייצור שלכל אחת מהן תרומה ייחודית למאמץ המלחמתי. היכולות המקצועיות של החברה מאפשרות לה לתמוך באופן מלא בפרויקטים חדשניים הן עבור לקוחות קיימים והן עבור לקוחות חדשים ומאפשרות ליצירתיות ולתושייה המאפיינים כל כך את היצרנים הישראלים לבוא לידיי ביטוי.

סו-פאד פעילה במגוון פרויקטים בתחום המיגון – מסיכות ומשקפי מגן וכן במיגון חדיש של פרוצדורות רפואיות בהן לא היה צורך בעבר בחציצה. בנוסף, פעילה החברה במאמצים הלאומיים להצטיידות במערכות הנשמה מלאכותיות, חדשות וישנות. באלו האחרונות יש צורך בהשמשה ותיקון כולל ייצור חלקים וחלקי חילוף. מעורבות החברה מתבצעת לרוב על ידי מעורבות בשלבי התכנון הראשוניים כדי לקבל סיוע בהתאמת החומרים הנכונים וטכנולוגיית הייצור לאפליקציות השונות. מעורבות מוקדמת זו חוסכת מאמצים גדולים בתיקון טעויות בהמשך ומאיצה את שלב הפיתוח.

טכנולוגיית תלת הממד מצילה חיים
פרויקט מסיכות המיגון שבוצע בשיתוף עם Stratasys, מטריקס וסינרג’י וסופק למגוון בתי חולים בישראל

אם עד עכשיו היו אנשים שעוד פקפקו לגבי מקומה של טכנולוגיית תלת הממד בייצור התעשייתי, נראה כי לאחר תרומתה למלחמה במגפת הקורונה, אין יותר ספקות לגבי חשיבותה. למזלנו ישראל יושבת קרוב לצלחת ואחת מהשחקניות העיקריות בתחום Stratasys, אותה מייצגת סו-פאד, גם היא חברה ישראלית.

חברת Stratasys מחזיקה בסל מוצרים נרחב של חומרי גלם בעלי התאמה לתקינות הנדרשות בעולם הרפואי והתאמה לתהליכי עיקור מגוונים. לאור המצוקה הראשונית שהייתה קיימת בתחילת המגפה, החלה החברה בהדפסה מאסיבית של מסכות פנים רב פעמיות לטובת הגנת העובדים בבתי החולים (תמונה 1). ייצור בשיטה זו מונע פחת גדול של מסכות חד פעמיות.

בשיטת הדפסת ה-FDM יש לחברת Stratasys אפשרות להשתמש בשלושה סוגי פולימרים בעלי תקינה רפואית: ABS, PC ו-ULTEM 1010. זה האחרון הוא גם בעל עמידות תרמית לעיקור באוטוקלאב ומאושר גם במגע עם מזון.

ל- Stratasys טכנולוגיית הדפסה נוספת, jetting, עם מדפסת ה-Polyjet אותה פיתחה. עבור טכנולוגיה זו הוציאה החברה באופן מהיר חוות דעת רפואית מעבדתית לחומר MED610 ואישרה אותו כחומר מתאים ליישומים הקשורים לנשימה. חלקים מודפסים מחומר זה נמצאים בהשמשה והסבה של ציוד הנשמה. חשוב לסייג כי אישורים רפואיים לחומר הם התחלה טובה, אך על מנת לאשר מכונות המיוצרות ממנו ליישומיי הנשמה ורפואה, יש צורך בהוצאת אישור רפואי נוסף שכזה גם למוצר הסופי.

מחלקת תלת הממד של סו-פאד מספקת ייעוץ והכוונה בבחירת שיטות הדפסה מתאימות, חומרים מתאימים והתאמה לתקני ייצור בתחום המדיקל.

לכתבה של ערוץ 13 בנושא, ניתן ללחוץ כאן.

מזריקים תחת הקורונה
ישי פלאק, מהנדס שירות בסו-פאד בבדיקת חום שגרתית ברצפת הייצור במפעל רימוני תעשיות

תחום ההזרקה בישראל המשיך לעבוד במהלך התקופה המאתגרת כמעט במלואו תחת מגבלות שהושתו על כוח האדם. סו-פאד, המייצגת את ARBURG הגרמנית וכן את NISSEI היפנית בישראל המשיכה להעמיד לרשות היצרנים את צוות השירות שלה בצורה מלאה (תמונה 2).

תמיכה גדולה ניתנה לתעשייה הרפואית שגוייסה למען מערכת הבריאות בהזרקות חלקים למערכות הנשמה וכן לציוד מיגון. כל זאת בזמני שיא על מנת להוות פתרון לחוסר גדול שהיה קיים בשוק.

ריתוך מסיכות הגנה לפנים

תחום נוסף בו פעילה סו-פאד הוא ריתוך לייזר וריתוך אולטרסוני. היא מייצגת את Herrmann Ultrasonic ואת Leister. ריתוך זה ישים בייצור מסיכות הגנה חד פעמיות לפנים מבדים לא ארוגים וכן בייצור ביגוד מגן וחלוקים חד פעמיים מבד דומה. גם בהרכבת חלקים מוזרקים למכונות הנשמה יש צורך בריתוך שכזה המאפשר ריתוך נקי, מהיר, הדיר ובעל פרמטרים מדידים ותיעוד מלא – תנאי הכרחי למוצרים רפואיים.

פתרונות קובוטיקה ועגלות רובוטיות

את הפתרונות הרובוטיים שמייצגת סו-פאד ניתן למצוא בשני תחומים עיקרים. הראשון, כחלופה לכוח אדם בתקופה בה קיימות הנחיות מהשלטונות המטילות מגבלות על העבודה וכן במפעלי מזון ותרופות לצורך הגדלת התפוקה בזמנים בהם יש דרישות שיא למוצרים. השני, בתחום הרפואי בו יש צורך לצמצם אינטראקציות בין המטופל לצוות הרפואי על מנת למנוע את הסיכוי להדבקה. למטרה זו גויסו למאבק קובוטים מתוצרת UR, אשר מיועדים לעבודה לצד בני אדם תוך שמירה על ביטחונם המלא. גם עגלות אוטומטיות מתוצרת MIR נכנסו לשימוש לצורך ביצוע פעולות עיקור בבתי חולים.

לסיכום,

על אף המצב, ואולי דווקא בגללו, מחלקת השירות של סופאד עובדת באופן מלא. המומחים של החברה עומדים לרשות התעשייה לכל התייעצות בנוגע לחומרים, מוצרים או תהליכים.

למידע נוסף:

SU-PAD, זיו שדה, 052-339-0034, [email protected]

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin